Hoe willen mensen met een migratieachtergrond hun verhalen bewaren en tonen? Welke objecten, herinneringen, geuren, smaken, en tradities geven ze door aan de volgende generaties?
ONS MUSEUM is een participatief project van het Red Star Line Museum. Samen onderzoeken we: Hoe maak je een museumcollectie mét de mensen wiens verhaal wij vertellen? Hoe zet je hun wensen en keuzes centraal? We doen onderzoek naar inspirerende voorbeelden in buitenlandse musea en vooral zijn we samen aan de slag gegaan
Gidswandeling: Verhalen reizen met ons mee van ergens anders naar hier, van vroeger tot nu
Sareh neemt je mee in geschiedenis en heden, langs voorwerpen, beelden en stille sporen. Als gids en verteller weeft ze haar eigen verhaal tussen dat van anderen tussen wat te zien is, en wat niet vergeten mag worden. Een wandeling vol stemmen, herinneringen, en ruimte voor jouw eigen verhaal.
- Voormiddag van 11 tot 12 uur
- Namiddag van 13.30 tot 14.30 uur
- Vertrekpunt: inkomhal
- Aantal deelnemers: max. 15 personen
Workshop: Snuif, proef, reis – verhalen in geur en smaak
Stap binnen in een wereld van geuren, smaken en herinneringen. In deze zintuiglijke workshop neemt Florinela je mee op een reis door haar erfgoed via specerijen, kruiden en kleine proeverijen. Van een koekje met kardemom tot een infusie van munt of salie: elke geur draagt een verhaal. Samen ruiken, raden, proeven en delen we herinneringen die verbonden zijn aan eten, zorg en familie. Welke specerij of plant zit erin? Wat roept die geur bij jou op? We delen herinneringen aan eten, thuis, en aan de planten waarmee onze (groot)moeders ons verzorgden.
Een zachte, warme sessie die de zintuigen opent en het gesprek aanwakkert over migratie, verbondenheid en erfgoed.
- Voormiddag van 11 tot 12 uur
- Namiddag van 13.30 tot 14.30 uur
- Aantal deelnemers: max. 15 personen
Kalligrafie & Theeceremonie: schrijf jouw erfgoedwoord
Chinese kalligrafie is méér dan het schrijven van tekens: het is een innerlijke oefening in aandacht, ademhaling en verfijnde beweging. Elke penseelstreek volgt het ritme van de adem, als een dans tussen water en inkt op rijstpapier. De diepe stilte die daarbij ontstaat, opent ruimte voor inzicht, schoonheid en verbinding.
In deze poëtische workshop kiest elke deelnemer een persoonlijk ‘erfgoedwoord’ — thuis, moeder, aarde, taal… Mei Lan vertaalt het in kalligrafie en begeleidt je stap voor stap in het schrijven van deze tekens.
Terwijl je oefent, wordt er thee geschonken volgens een traditionele ceremonie: een moment van rust, wederzijds respect en stilte die het schrijfproces ondersteunt.
Kalligrafie en thee vinden elkaar in de eenvoud van het moment. Wat draag jij met je mee? Wat wil jij delen? Een woord, met zorg geschreven, kan een hele wereld oproepen.
- Voormiddag van 11 tot 12 uur
- Namiddag van 13.30 tot 14.30 uur
- Aantal deelnemers: max. 15 personen
Dansworkshop: Peruaanse folklore als levende herinnering
Fani brengt je in beweging letterlijk en figuurlijk. In deze workshop leer je niet alleen enkele traditionele Peruaanse danspassen, je maakt ook kennis met de diepere betekenis achter de choreografieën.
Folklore dansen vertellen het verhaal van een gemeenschap: haar geschiedenis, haar emoties, haar kracht. Dansen is voor Fani niet alleen expressie, maar ook erfgoed dat leeft via het lichaam. Ze deelt haar verhaal, en nodigt je uit om jouw lichaam als brug te gebruiken tussen culturen.
Een hartverwarmende workshop voor iedereen die graag beweegt, lacht en verbindt.
- Voormiddag van 11 tot 12 uur
- Namiddag van 13.30 tot 14.30 uur
- Aantal deelnemers: max. 15 personen
Tai Chi, Qi Gong & Taoïsme: balans tussen werelden
Ruud combineert eeuwenoude oosterse filosofieën met zijn persoonlijke verhaal van migratie tussen werelden. In deze fysieke en meditatieve workshop laat hij je kennismaken met basisprincipes uit het Taoïsme: balans, ademhaling, vertraging en innerlijke rust.
Via eenvoudige bewegingen uit Tai Chi en Qi Gong nodigt Ruud je uit om ruimte te maken in lichaam en geest — een oefening in leven tussen culturen, maar ook in het verbinden van het innerlijke en het uiterlijke.
Een toegankelijke sessie voor wie rust zoekt in beweging.
- Voormiddag van 11 tot 12 uur
- Namiddag van 13.30 tot 14.30 uur
- Aantal deelnemers: max. 15 personen
Terugspeeltheater: jouw verhaal is mijn verhaal en mijn verhaal is jullie verhaal!
In deze krachtige workshop brengen Nurcan, Canan en Sara een bijzondere vorm van theater tot leven: Playback Theatre. Geen geschreven script, geen acteurs in kostuum maar echte verhalen van echte mensen, die onmiddellijk en respectvol teruggespeeld worden door de spelers.
Deelnemers worden uitgenodigd om korte ervaringen of gevoelens te delen, die meteen op creatieve wijze vorm krijgen in beweging, klank, spel of beeld. Het resultaat is intiem, herkenbaar en soms ontroerend.
Een uitnodiging om gezien en gehoord te worden. Want wat we delen, wordt deel van een groter verhaal.
- Van 12.30 tot 13 uur en van 15 tot 15.30 uur
- Aantal deelnemers: geen limiet
Terugspeeltheater – Jouw verhaal in beweging
Na elke reeks workshops worden bezoekers uitgenodigd om samen te komen in een zachte ruimte waar tijd even vertraagt, waar wat binnenin leeft, naar buiten mag komen. Hier begint het Terugspeeltheater — een plek waar woorden mogen ademen, en indrukken, herinneringen en gevoelens zich mogen ontvouwen in spel, klank en beweging.
Onder begeleiding van Sara (conductor/speler) en spelers Nurcan en Canan, worden verhalen liefdevol opgevangen en meteen teruggegeven. Geen script, geen kostuums maar echte momenten, geboren uit wat jij tijdens de expo, workshops of gidswandeling hebt beleefd. Wat je hebt geproefd, geschreven, gedanst of gevoeld… krijgt hier een nieuwe vorm. Jouw ervaring wordt weerspiegeld, herkend, misschien zelfs geraakt en zo gedeeld met anderen. Een intiem en verbindend slotmoment na elke workshopronde. Om stil te staan, na te voelen, en te beseffen: jouw verhaal doet ertoe.
Praktisch
Wanneer?
Zaterdag 14 september 2025
Waar?
Red Star Line Museum, Montevideostraat 3, 2000 Antwerpen
Inschrijven?
Via dit formulier.